Android Developer – banking industry

at  Sii

02-626 Warszawa, województwo mazowieckie, Poland -

Start DateExpiry DateSalaryPosted OnExperienceSkillsTelecommuteSponsor Visa
Immediate04 Dec, 2024Not Specified05 Sep, 2024N/AAndroid,English,Technical CommunicationNoNo
Add to Wishlist Apply All Jobs
Required Visa Status:
CitizenGC
US CitizenStudent Visa
H1BCPT
OPTH4 Spouse of H1B
GC Green Card
Employment Type:
Full TimePart Time
PermanentIndependent - 1099
Contract – W2C2H Independent
C2H W2Contract – Corp 2 Corp
Contract to Hire – Corp 2 Corp

Description:

This offer base language is Polish. Translate into English This translation is generic. Show original text

Możliwa lokalizacja

  • Warszawa

Technologie i narzędzia

Wymagane:

  • Android
  • Kotlin
  • JetPack Compose

Dodatkowe atuty:

  • DevOps

Dołącz do dynamicznie rozwijającego się zespołu pracującego nad nowoczesnymi rozwiązaniami cyfrowymi. Tworzymy aplikacje mobilne, które docierają do tysięcy użytkowników. Nasze projekty charakteryzują się innowacyjnością i naciskiem na jakość oraz użytkownika końcowego. Pracujemy w zwinnych metodykach, kładąc duży nacisk na współpracę, rozwój oraz wdrażanie nowoczesnych technologii. Nie czekaj, aplikuj!

Twoje zadania

  • Implementowanie nowych funkcjonalności na platformie Android przy użyciu Kotlin
  • Monitorowanie i rozwiązywanie problemów związanych z aplikacją
  • Dbanie o wysoką jakość kodu poprzez tworzenie testów automatycznych i jednostkowych
  • Udział w pracach projektowych, programistycznych oraz wdrożeniowych
  • Współpraca z zespołem w celu dostarczenia najlepszych rozwiązań
  • Raportowanie postępów prac i proponowanie usprawnień

Twoje umiejętności

  • Minimum 4 lata doświadczenia w tworzeniu aplikacji na platformie Android
  • Bardzo dobra znajomość języka Kotlin oraz specyfiki programowania na Androidzie
  • Praktyczna znajomość i zrozumienie Jetpack Compose
  • Umiejętność tworzenia i dokumentowania testów automatycznych, jednostkowych i integracyjnych
  • Doświadczenie w pracy z podejściem Continuous Integration
  • Znajomość języka angielskiego umożliwiająca swobodną komunikację techniczną

Nr oferty 240904-3F4WM

Possible location

  • Warsaw

Technologies & tools

Must have:

  • Android
  • Kotlin

Nice to have:

  • DevOps

Join a rapidly growing team working on modern digital solutions. We develop mobile applications that reach thousands of users. Our projects are characterized by innovation and emphasis on quality and the end user. We work in agile methodologies with a strong emphasis on collaboration, development and implementation of modern technologies. Don’t wait, apply!

Your role

  • Implementing new functionality on the Android platform using Kotlin
  • Monitoring and troubleshooting the application
  • Taking care of high quality code by creating automated and unit tests
  • Participating in design, programming and implementation work
  • Collaborating with the team to deliver the best solutions
  • Reporting on the progress of the work and suggesting improvements

Your skills

  • Minimum 4 years of experience in application development on the Android platform
  • Very good knowledge of Kotlin language and specifics of programming on Android
  • Practical knowledge and understanding of Jetpack Compose
  • Ability to create and document automated, unit and integration tests
  • Experience working with Continuous Integration approach
  • Knowledge of English to enable free technical communication

Job no. 240904-3F4W

Responsibilities:

  • Reporting on the progress of the work and suggesting improvement

REQUIREMENT SUMMARY

Min:N/AMax:5.0 year(s)

Information Technology/IT

IT Software - Application Programming / Maintenance

Software Engineering

Graduate

Proficient

1

02-626 Warszawa, Poland